Planit-Wedding-Logo
Please Leave Ananda Healing a Google Review
Inspiration

Scott Reed - "This one step - choosing a goal and staying to it - changes everything."

Mailing List


Stacey Tansley
Stacey Tansley

5 out of 5 stars

posted 1 year ago

I love Amanda and Duncan. The treatments and services they provide are absolutely amazing. I've had beauty treatments, massages and Reiki with Amanda and she has helped me through some horrendous times. I would highly recommend Amanda and Duncan.

Testimonials

My feet had years of hard skin which Amanda has managed to remove, leaving me with lovely soft feet. I would really recommend this...

Liz W

read more ...

Duncan’s Weight Loss Challenge – Part 5 The true cost of my challenge

People who’ve been showing interest in the Body By Vi weight loss challenge have been asking me about the cost. When I tell them it costs £91.00 per month for the 2 meal replacement per day challenge they tell me it’s too expensive, so I decided to break down my daily costs. Not every day is the same so I took a normal working day as a base.

I’ve based the figures on about a pint of milk per day for the shakes, and cost the shakes as (total monthly cost including postage / 60 meals) £91.00 / 60 = £1.52 per meal. I also add 3 bananas to mix in with them or eat between the meals. So here’s the breakdown;

Challenge Before
Breakfast mix £1.52
Skimmed milk £0.23 £0.45
Banana £0.19
Cereal £0.50
Morning banana £0.19 £0.19
Lunch mix £1.52
Skimmed milk £0.23
Meal deal £3.00
Afternoon banana £0.19 £0.19
Evening meal Same as before
£4.07 £4.33

So I’m saving about 26p per day, and losing weight at the same time!

Obviously it depends on what you eat during the day, but even if it cost me the weight loss would be worth it!

So how about the nutritional side? I’m not a nutritionist by any stretch of the imagination so I’ve plagiarized the below from another blog about the Body By Vi meal replacement shakes.

Ananda Healing Body By Vi Challenge Nutrion Comparison

So, to summarise, it is no more expensive that what I would normally buy in the way of breakfast and lunch. Secondly, and more importantly, nutritionally, I would have to consume 8674 calories of food per meal (as listed above) to get the equivalent nutrients!

If you want any more information about the challenge, and how you can join, email Duncan or check out the Body By Vi Challenge page.

Duncan’s Weight Loss Challenge history:

Duncan’s weight loss challenge – Part 1: Where and how to start
Duncan’s weight loss challenge – Part 2: A week in and feeling great
Duncan’s weight loss challenge – Part 3: Feeling great after a fortnight
Duncan’s weight loss challenge – Part 4: Why they call it a challenge
Duncan’s weight loss challenge – Part 5: The true cost of my challenge
Duncan’s weight loss challenge – Part 6: It’s not just about the weight
Duncan’s weight loss challenge – Part 7: 90 days results

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 Responses to Duncan’s Weight Loss Challenge – Part 5 The true cost of my challenge

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *